Palenie papierosów, mieszkanie w mieście oraz przebyte przeziębienie – wszystko to może powodować uporczywy kaszel i problemy z układem oddechowym.
Nie do końca wyleczona infekcja (nawet łagodna) powoduje zaleganie w płucach szkodliwych substancji, takich jak ropa, nadmiar śluzu czy osady wapienne. Palenie papierosów nie tylko nie pozwala się płucom naturalnie oczyścić, ale też dostarcza codzienną dawkę substancji smolistych i rakotwórczych (np. benzen). Z kolei mieszkanie w mieście wiąże się z wydchaniem spalin i dymu przemysłowego, które powoli – ale skutecznie – niszczą płuca.
Efekt?
Przewlekły kaszel, potrzeba odchrząkiwania (“gula” w gardle), nieświeży oddech i duszności nawet przy niewielkim wysiłku.
Poniżej znajdziesz domowe sposoby na naturalne oczyszczenie płuc oraz oskrzeli z toksyn pochodzących z dymu papierosowego, spalin i innych miejskich zanieczyszczeń.
Kuracja ziołowa
Do przeprowadzenia całej kuracji przydadzą się następujące zioła: pączki sosny, pierwiosnek (Primula), czarny bez, babka lancetowata, miodunka (Pulmonaria), poziewnik (Galeopsis), oman (Inula), fiołek trójbarwny, fiołek pachnący, tymianek, koper włoski, mydlnica, lukrecja, krzyżownica, nostrzyk, mak oraz skrzyp.
Lista jest długa, ale wystarczy chociaż 7-8 gatunków, które są najłatwiej dostępne. Jednak im więcej ziół w mieszance tym lepiej, gdyż każde z nich posiada swoje unikalne właściwości. W bogatej kombinacji dają one silniejszy efekt.
Sposób przygotowania
Najpierw wymieszać wszystkie ususzone zioła w jednym pojemniku. Codziennie 1,5 łyżki mieszanki wsypać do termosu i zalać wrzątkiem. Zamknąć i pozostawić do zaparzenia się na 2 godziny. Następnie odcedzić napar, który należy pić ciepły przed snem.
Kurację powinno stosować się przez 2 miesiące.
W tym czasie mogą się nasilić kaszel i odchrząkiwanie – właśnie w ten sposób organizm sam oczyszcza płuca. Po zakończeniu kuracji nieprzyjemne dolegliwości same miną. Jeśli kaszel jest zbyt dokuczliwy, można wspomóc się dobrej jakości miodem.
Popraw swoje codzienne oddychanie
Okazuje się, że w oddychaniu pełną piersią noże pomóc nawet małe drzewko bożonarodzeniowe. Drzewa iglaste wykazują bowiem silne działanie dezynfekujące na nasze drogi oddechowe. Olejki eteryczne zawarte w igłach (to właśnie one nadają drzewom taki niepowtarzalny zapach) upłynniają flegmę zawartą w płucach, dzięki czemu łatwiej jest ją usunąć z organizmu.
To właśnie dlatego spacery przez lasy iglaste są takie relaksujące. Leśne powietrze po prostu oczyszcza płuca, dzięki czemu można spokojniej i głębiej oddychać. Za tym idzie ogólna poprawa samopoczucia, a w dłuższym terminie – korzyści zdrowotne.
W trakcie spaceru powinno się wykonać przynajmniej jedną serię ćwiczeń oddechowych wybraną techniką, np.:
- pogłębione oddychanie przeponowe – dobre dla każdego, zwłaszcza dla kobiet (które najczęściej oddychają torem piersiowym)
- technika pogłębionego wydechu (4-7-8) – uspokaja, pomaga wejść w stan relaksu
- oddechy metodą Wima Hofa – mocno energetyzujące
- metoda Buteyko – szczególnie polecana astmatykom
Kuracja z syropem sosnowym
W okresie od maja do czerwca przy okazji spaceru po lesie lub parku można zauważyć delikatne, zielone pędy, które rosną na końcach świerkowych gałęzi. Mają zwykle nieco inną barwę od igieł drzewa.
W dotyku są one znacznie miększe od dojrzałych igieł. Aby przeprowadzić odpowiednią kurację, potrzebna nam będzie pełna torebka takich pędów (muszą zapełnić litrowy słoik).
Syrop sosnowy – Sposób przygotowania
Na dnie słoika ułożyć ciasno warstwę pędów, a następnie przykryć ją dokładnie cukrem. Potem podobnie, na zmianę: warstwa pędów i cukru. Układać wszystko tak długo, aż zapełni się cały słój– warstwy pędów i cukru muszą być szczelnie „ubite”.
Odłożyć słoik do lodówki na 3 tygodnie. Po tym czasie wytworzy się zielony syrop. Trzeba go przecedzić, a pozostałości pędów można wyrzucić (zostają po nich tylko suche skorupki).
Taki syrop bez dodatku alkoholu trzeba przechowywać w lodówce.
Dawkowanie
Zażywać po jednej łyżeczce 3 razy dziennie. Zwykle już kilka chwil po zażyciu można poczuć, jak silny aromat syropu oczyszcza płuca i oskrzela.
Syrop, jak również inne powyższe kuracje oczyszczające, powinno się stosować początkowo 2 razy w roku, a po przeprowadzeniu kilku kuracji możemy się ograniczyć do jednej procedury rocznie. Dzięki temu płuca pozostaną w dobrej kondycji.