Pospolite zioła na oczyszczenie krwi, które sam zbierzesz na łące

AKTUALIZACJA:
Rafał

Dyskusja: Brak

Aby wesprzeć serce i cały układ krwionośny nie jest musisz posiadać szafki pełnej leków. Wiele naturalnych sposobów na oczyszczenie krwi z pomocą ziół może poprawić jakość krwi i korzystnie wpływać na cały organizm. Wystarczy zatem wyposażyć się w sklepie zielarskim, a najlepiej – samodzielnie zebrać zioła na łące. Wiele z nich jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Niektóre z tych najbardziej pospolitych roślin, uważanych często za chwasty, ma bardzo korzystne działanie zdrowotne. Porastają one łąki w ogromnych ilościach, są bogate w witaminy i minerały.

Korzeń mniszka

Najlepszą porą na zastosowanie tego przepisu jest jesień. Zbieramy wtedy korzenie mniszka lekarskiego, najlepiej z leśnej łąki, z dala od dróg i ośrodków przemysłowych. Korzenie większych roślin (w drugim roku życia) będą miały mocniejsze działanie. Zebrane kłącza trzeba dokładnie umyć, a potem wysuszyć. Jeśli korzeń się nie łamie, tylko wygina, oznacza to, że wciąż nie jest wystarczająco wysuszony. Kiedy już będzie suchy wystarczy go zmielić – wychodzi z tego jasno- lub ciemnobrunatny proszek.

Odwar z korzenia mniszka

Teraz przygotowujemy odwar: 1-2 łyżki stołowe ususzonych korzeni zalewamy szklanką wrzątku. Na małym ogniu gotujemy przez 10 minut, potem zostawiamy do ostudzenia na jakieś 40 minut, po czym możemy odcedzać. Uzyskany odwar pijemy w porcjach po 1/3 lub 1/2 szklanki, 3 razy dziennie na 15 minut przed jedzeniem. Przed wypiciem podgrzać.

Każdego dnia przygotowuje się świeży odwar. Kuracja trwa tydzień, lub kilka dni dłużej. W tym czasie barwa moczu może się zmienić (na klarowniejszy, niemal jak woda) – to normalne.

ziola-na-oczyszczenie-organizmu

Pokrzywa

Jedno z najbogatszych w prozdrowotne składniki ziół, które bez problemu możemy zbierać na naszych łąkach, to pokrzywa. Najsilniejsze działanie ma młode ziele zebrane w maju.

Nalewka z pokrzywy działa oczyszczająco na krew oraz dostarcza wielu cennych witamin. Korzystaj tylko ze świeżych liści, gdyż suszone są niestety pozbawione części z najbardziej pożytecznych substancji. Nalewka z pokrzywy świetnie działa również na pobudzenie metabolizmu – odpowiedzialny jest za to chlorofil, który obficie występuje w młodej roślinie.

Przepis na nalewkę z pokrzywy

Umyj dokładnie ziele i osusz je ręcznikiem. Zapełnij duży słoik świeżymi liśćmi pokrzywy do mniej więcej 1/3 objętości. Teraz do słoika dolej wódki i odstaw na 10 dni w zaciemnione miejsce. Po tym czasie możesz nalewkę odcedzić. Używaj jej 3 razy dziennie w porcjach po 30-40 kropel – rozcieńczając dawkę w niedużej ilości wody.

Kuracja jest dosyć intensywna, więc powinna trwać nie więcej niż 10 dni.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, nie powinny z tej receptury korzystać osoby z podwyższoną krzepliwością krwi oraz zmagające się z nadciśnieniem, chorobami nerek czy schorzeniami ginekologicznymi.

pokrzywa-zwyczajna

Mieszanka ziołowa

Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszą metodą ziołolecznictwa jest stosowanie mieszanek.

Dobrą kompozycję ziół, nie tylko oczyszczającą krew ale i wzmacniającą cały organizm, uzyskasz według następującego przepisu:

  • 1 część liści pokrzywy
  • 3 części pączków młodego czarnego bzu
  • 1 część korzenia mniszka lekarskiego
  • 3 części liści pierwiosnka.

    Wszystkie składniki należy zmielić i wymieszać.

Jedną łyżeczkę tej mieszanki zalej 200 ml wrzącej wody i pozostaw na 3 – 5 minut. Napar staraj się pić jak najczęściej – pierwszą porcję przed śniadaniem, kolejne na godzinę przed posiłkami, a także po kolacji, tuż przed snem. Dla smaku można do niego dodać odrobinę miodu.

W całej kuracji najważniejsze jest przestrzeganie lekkiej diety – sam napar jest bardzo smaczny i nietrudno przywyknąć do jego picia.

Zioła na oczyszczenie krwi – mieszanka nr 2

Potrzebujesz po 100 g zmielonych ziół z każdego rodzaju: rumianku, dziurawca, kocanki oraz pączki brzozy. Wszystkie składniki wymieszaj. Jedną stołową łyżkę proszku zalej 0,5 l wrzątku, pozostaw do zaparzenia na 3-4 godziny. Następnie połowę uzyskanego naparu przecedź i dodaj do niego łyżkę miodu.

Mieszankę pije się zamiast kolacji.

Rankiem pozostałą połowę naparu również przecedź, dodatkowo podgrzej i wypij z dodatkiem miodu. Tym razem napój zastępuje śniadanie. Jeśli wystarczy ci cierpliwości i dyscypliny, ten kuracja w połączeniu z postem przerywanym może dać bardzo dobre rezultaty: poprawić samopoczucie i zdrowie układu pokarmowego. Kurację można stosować raz na rok.

Uwaga: dziurawiec i kocanka podwyższają ciśnienie i mają wpływ na krzepliwość krwi! Przed użyciem zapoznaj się z przeciwwskazaniami co do stosowania tych ziół.

ziola-na-oczyszczenie-krwi

Herbatka z uczepu trójlistkowego

Kolejny prosty przepis na oczyszczenie krwi to herbatka z uczepu trójlistkowego. Dobrze oddziałuje ona również na pracę wątroby i nerek, poprawia apetyt i trawienie, obniża ciśnienie krwi, zapobiega rozwojowi nerwic.

20 gramów świeżego uczepu (po umyciu) zmiel i zalej jedną szklanką wody. Gotuj przez 15 minut, a potem odstaw do zaparzenia i ostudzenia na godzinę. Pij 2-3 razy dziennie.

Siedmiopalecznik błotny na oczyszczenie krwi

Pospolity na polskim niżu siedmiopalecznik błotny to również doskonały środek na oczyszczenie żył i tętnic. Przygotować możemy napar z jego liści oraz korzeni – używamy tylko świeżo zebranych i umytych. Przygotowujemy surowca tyle, aby w 1/3 zapełnić litrowy słoik, uzupełniamy go do pełna wrzątkiem i, po zamknięciu, odstawiamy na dwa tygodnie.

Pijemy napar 3-4 razy dziennie przed posiłkami. Kiedy napój zacznie się kończyć możemy ponownie zalać siedmiopalecznik wrzątkiem i gotować przez 20 min – pijemy go wtedy jak zwyczajną herbatę, wtedy kiedy mamy ochotę. Powinniśmy zrobić w ramach kuracji trzy takie cykle, tzw. wypić trzy słoiki naparu, a po skończeniu każdego z nich zrobić przerwę na 20-30 dni.

Łopian

Jego kwiaty, popularne „rzepy”, służą całym pokoleniom dzieci za amunicję w podwórkowych bitwach z rówieśnikami. Okazuje się, że łopian to bardzo zdrowe ziele – wiele części rośliny możemy wykorzystać do przygotowania kuracji oczyszczających układ limfatyczny oraz wzmacniających organizm.

Napar z liści: 3-4 łyżki łopianu zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na noc. Pijemy szklankę naparu (podgrzanego) 3-5 razy dziennie, przed posiłkami.

Proszek z korzenia: Również część podziemną rośliny możemy wykorzystać w prosty sposób – wystarczy zmielić korzeń i dosypywać po łyżeczce proszku do wrzącego mleka, herbaty lub wody, w zależności od osobistych preferencji.

Napar z ziaren: 2 łyżki stołowe ziaren łopianu wrzucamy do termosu i zalewamy 2 szklankami wrzątku – po czym odstawiamy do zaparzenia na całą noc. Pijemy napój po pół szklanki 4 razy dziennie w ciągu 10-15 minut po posiłku.

łopian

Krwawanik pospolity

Krwawnik możemy zastosować w bardzo efektywnej kuracji oczyszczającej obciążone żyły i tętnice. W tym celu 3 łyżki stołowe wysuszonego ziela krwawnika zalewamy litrem wrzątku. Następnie odstawiamy do zaparzenia w termosie na 40 minut. Po przygotowaniu pijemy pół szklanki 3 razy dziennie, przed posiłkami.

Mniejszą porcję naparu możemy przygotować w taki sposób: jedną łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzątku, parzyć przez godzinę, a potem wypić w ciągu dnia w 3-4 równych porcjach, przed posiłkami.

krwawnik

Owoce jałowca

Oczyszczająco działają na układ krwionośny również owoce jałowca (Fructus Juniperi). W ramach „piramidalnej” kuracji zaczynamy od zjedzenia 5 owoców (upewnij się, że są dojrzałe – powinny być barwy ciemnofioletowej, albo nawet czarnej), potem każdego dnia zjadamy o jeden owoc więcej, aż dojdziemy do 15 sztuk. Następnie zmniejszamy dawki aż zejdziemy ponownie do liczby 5 owoców dziennie.

👉 Sprawdź też:
[Najlepsze zioła na zdrowe jelita]

Powyższa treść nie stanowi porady o charakterze medycznym w rozumieniu powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

Czy wiesz, że...

Naprawdę lubię korespondować ze znajomymi i przyjaciółmi. Przesyłam mnóstwo dodatkowych, niepublikowanych nigdzie informacji, ciekawostek, studium przypadków, przemyśleń i obserwacji drogą mailową do najbardziej zainteresowanych czytelników bloga. Zapraszam do wspólnej korespondencji.

Podziel się wiedzą.

 Jesteś specjalistą i posiadasz doświadczenie w naturoterapii, zielarstwie lub dietetyce?
Możesz pisać dla Naturalnej Wiedzy.

0 0 głosy
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Dołącz do Naturalnego Kręgu.

Dołącz tylko wtedy, jeżeli jesteś gotowa/y na dużą dawkę przemyśleń z mojej strony i liczną korespondencję.
Krąg ten traktuję bardzo personalnie, jest to rodzaj pamiętnika dla przyjaciół.