Najlepsze zioła na pamięć i koncentrację

AKTUALIZACJA:
Agnieszka Czekaj

Dyskusja: Brak

Nootropy wpływają pozytywnie na funkcjonowanie mózgu. Zioła na pamięć i koncentrację to obecnie popularny temat, ale wśród wielu zestawień i rankingów, które można znaleźć w Internecie niewiele mówi się o tym, że ważne jest dobranie preparatu do własnych potrzeb, ponieważ każdy z nich działa inaczej. 

Inne wymagania ma student szykujący się do sesji, a inne oczekiwania ma osoba w średnim wieku z początkami mgły mózgowej i trudnościami w przypominaniu sobie niektórych faktów.

Dlatego tutaj skupiamy się na konkretach: w jaki sposób działa, oraz u kogo się sprawdzi (a u kogo niekoniecznie). Na końcu artykułu można znaleźć przydatną tabelę podsumowującą te informacje.

Różeniec górski (Rhodiola rosea)

Działanie różeńca w zakresie wspierania funkcji umysłowych opiera się przede wszystkim na zwiększaniu poziomu acetylocholiny. Jest to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za przekaz impulsów w układzie nerwowym. Odpowiada m.in. za procesy zapamiętywania i utrzymania uwagi.

Arktyczny korzeń zawiera znaczną ilość różnych związków przeciwutleniających (tzw. antyoksydantów), które niwelują wolne rodniki. Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu powodujące uszkodzenia i śmierć neuronów oraz innych komórek organizmu.

Mimo dużej popularności tej rośliny wciąż trwają spory, które składniki różeńca gwarantują jego niespotykane działanie [1]. Dlatego najlepiej przyjmować preparaty o pełnym spektrum składników, zamiast wyizolowanych substancji. 

rozeniec-gorski
Różeniec Górski

W badaniu na zdrowych ludziach w wieku 30-50 lat przyjmujących ekstrakt z rożeńca zauważono:

  • skrócenie czasu reakcji

i jednocześnie…

  • zmniejszenie ilości popełnianych błędów

Z tego powodu idealnie sprawdzi się dla studentów, którzy w okresie sesji mierzą się z licznymi kolokwiami i egzaminami, a także dla osób wykonujących pracę, która wymaga dużej dokładności.

W innym badaniu [2] zaobserwowano, że grupa, która przyjmowała ekstrakt z różeńca miała dużo lepszą koordynację, wykazywała mniejsze zmęczenie i lepsze samopoczucie. W grupie przyjmującej placebo nic się nie zmieniło w stosunku do początkowego testu.

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba)

Główne działanie tej rośliny opiera się na rozszerzaniu naczyń krwionośnych w obrębie mózgowia (nawet o 50 do 100% [3]). Większy przepływ krwi oznacza lepsze dotlenienie mózgu. Chroni też komórki nerwowe – neurząony – zapobiegając niszczeniu ich osłonek mielinowych. 

Składniki zawarte w miłorzębie zwiększają też poziom BDNF. Jest to specjalne białko, które odpowiada za plastyczność mózgu (w tym pamięć i koncentrację). Wpływa tworzenie nowych połączeń między neuronami. Stymuluje też powstawanie nowych komórek nerwowych oraz zapobiega ich obumieraniu.

Badania potwierdzają poprawę pamięci [4] i szybkości przetwarzania danych [5]. Dzięki zawartości witaminy C i laktonów terpenowych wspomaga też koncentrację [6].

W badaniach na szczurach zauważono jednak, że dużo skuteczniej działa u starszych osobników [7]. Naukowcy, którzy przejrzeli dostępne w sieci badania doszli do wniosku, że nie ma przekonujących dowodów na to, że ekstrakt z miłorzębu jakkolwiek wpływa na funkcje poznawcze u osób poniżej 60. roku życia [7]

Z tego powodu nie sprawdzi się raczej u studentów i osób młodych. Trzeba też podkreślić, że w prawie wszystkich badaniach jakiekolwiek efekty zauważono dopiero po 6 tygodniach stosowania (przy dawce 180 mg/dziennie). Zdecydowanie nie jest to “doraźny” suplement. U osób zainteresowanych jego działaniem powinien stać się stałym elementem dnia. 

Gotu Kola (Centella asiatica, Wąktrotka azjatycka)

Dużą zaletą tej rośliny jest fakt, że poprawia pamięć w każdym wieku. Sprawdzi się też u osób, które doznały różnych urazów mózgu oraz chorób neurodegeneracyjnych, ponieważ przyspiesza regenerację neurytów (aksonów) [8] oraz stymuluje wzrost nowych. 

Zwiększa ekspresję BDNF [9] – czynnika, o którym była mowa przy okazji miłorzębu. Białko BDNF jest odpowiedzialne za neuroplastyczność niezbędną do prawidłowego przebiegu procesów poznawczych i wykonawczych, takich jak planowanie, uczenie się, podejmowanie decyzji czy nawet kontrola emocji.

Połączenie charakteru antyoksydacyjnego i zdolności do stymulacji BDNF zapewnia bardzo dobre działanie antyapoptotyczne – czyli zapobiegające śmierci komórek nerwowych. Więc nie tylko powstają nowe neurony i połączenia między nimi, ale też zapobiega się śmierci starych i nieużywanych zbyt często komórek. Dlatego właśnie mówi się, że gotu kola zwiększa gęstość mózgu.

Zwiększa poziom acetylocholiny oraz moduluje inne neuroprzekaźniki [8], takie jak dopamina. Przy okazji uodparnia na stres, który negatywnie oddziałuje na hipokamp [9] (strukturę mózgu odpowiedzialną za pamięć). 

gotu-kola
Gotu kola – liście o charakterystycznym, okrągłym kształcie

Bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri)

W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej ta roślina jest stosowana zarówno przez młode jak i starsze osoby. Działa na wiele różnych sposobów [10, 11]:

  • Zwiększa poziom acetylocholiny (neuroprzekaźnika).
  • Wspomaga tworzenie nowych synaps i dendrytów (czyli połączeń między nerwami) – dzięki temu możliwe jest zapamiętanie nowych informacji oraz szybsze dotarcie do tych, które już się posiada.
  • Jest antyoksydantem (niweluje wolne rodniki).
  • Pobudza transmisję impulsów wzdłuż nerwów.

W trakcie badania na grupie ponad 100 osób przez 3 miesiące zaobserwowano poprawę pamięci roboczej [12]. Jest to rodzaj pamięci krótkotrwałej, która integruje wiele rzeczy mających miejsce równocześnie. To dzięki niej jesteśmy w stanie prowadzić rozmowę. W jej trakcie musimy przecież: (1) słuchać co mówi druga osoba (2) przetworzyć tą informację (3) uformować własną opinię (4) wypowiedzieć zdanie. Jeżeli przyłapujesz się na tym, że nie do końca nadążasz za swoimi rozmówcami, to bakopa może być dobrym pomysłem. 

Efekty pojawiają się po długotrwałej suplementacji (ok 12 tygodni [11]).

Ashwagandha (Withania somnifera)

Umożliwia regenerację neuronów [13], a także rozrost prawidłowych neuronów. Podnosi też poziom acetylocholiny odpowiedzialnej za aktywność mózgu.

Istotną rolę odgrywają też tonizujące właściwości ashwagandhy. Jako adaptogen zmniejsza odczuwany stres i uspokaja. W czasie organizm nastawiony jest na przetrwanie. Odżywiane są pierwotne struktury mózgu i zwiększa się spoczynkowe napięcie mięśni (typowe “zaciśnięte szczęki”) co wymaga dużego nakładu energii. W stanie relaksu ta energia może zostać wykorzystana przez wyższe struktury mózgu odpowiedzialne za kreatywność, naukę i twórcze działanie.

Przeprowadzono badanie (spełniające złoty standard) i potwierdziła się główna hipoteza: osoby przyjmujące ekstrakt z korzenia ashwagandhy dużo lepiej wypadły na testach pamięci bezpośredniej (w stosunku do grupy przyjmującej placebo). Ponadto u grupy leczonej poprawiło się podtrzymanie uwagi oraz szybkość przetwarzania informacji [14].

Bardzo dobrze sprawdza się u osób cierpiących na mgłę mózgową towarzyszącą chorobie Hashimoto. Produkowane przez organizm przeciwciała, które niszczą tarczycę, mają zdolność do przenikania bariery krew-mózg. W efekcie wywołują stan zapalny w mózgu. Ashwagandha nie tylko działa przeciwzapalnie, ale posiada też inne właściwości przydatne w tej chorobie.

ashwagandha-korzen
Korzeń ashwagandhy

Soplówka jeżowata (Hericium eirnaceus, lion’s mane, lwia grzywa)

Jedyny grzyb w całym zestawieniu. Popularny dodatek do kawy wśród osób pracujących umysłowo. Naukowcy z kolei doceniają jego potencjał w chorobach neurodegeneracyjnych. 

Wszystko dzięki pobudzaniu aktywności nerwowego czynnika wzrostu (ang. NGF) [15]. Jak wskazuje nazwa – to białko podobne do BDNF, które pobudza komórki nerwowe do wzrostu i regeneracji. Związki obecne w grzybni soplówki są jednymi z najsilniej działających induktorów czynnika NGF wśród naturalnych związków. Mają bardzo niewielkie rozmiary dzięki czemu z łatwością przenikają barierę krew-mózg. 

Te same składniki pobudzają też tworzenie osłonek mielinowych wzdłuż włókien nerwowych, co z kolei zapewnia szybkie przewodzenie impulsów nerwowych.

Rzadką właściwością jest możliwość zmniejszania blaszek amyloidowych [16], utworzonych ze szkodliwych białek utrudniających przekaźnictwo nerwowe. Jest to szczególnie istotne w chorobie Alzheimera oraz Parkinsona.

Zbadano wpływ suplementacji grzybem na ludzi przejawiających objawy demencji i zauważono poprawę zdolności kognitywnych (podejmowanie decyzji, uczenie się) [17].

Czy Lion’s Mane może obniżać libido?

Taki efekt zauważyło wielu mężczyzn stosujących lwią grzywę. Przypuszcza się, że może chodzić o składniki będące blokerami DHT (dihydrotestosteronu). Na ten moment są to jedynie poszlaki, ale warto uważnie obserwować reakcję organizmu na suplementację tym grzybem.

Zioła na pamięć – więcej nie znaczy lepiej

W przypadku kuracji ziołowych to stwierdzenie odnosi się do dwóch kwestii.

Po pierwsze, istotna jest systematyczność i długi czas przyjmowania. Większe dawki nie przyspieszą pojawienia się pierwszych efektów – lepiej trzymać się zalecanego dawkowania.

Wyjątkiem może być Różeniec górski, który przez niektóre osoby bywa stosowany okazjonalnie, np. w ramach wsparcia przed egzaminem. Najlepsze efekty uzyskuje się jednak stosując go długotrwale. 

Po drugie, nie należy mieszać różnych ziół. Mimo, że wszystkie poprawiają funkcje poznawcze i działają pozytywnie na procesy myślowe to mogą nieco różnić się działaniem i wzajemnie znosić swoje właściwości.

Przeprowadzono badanie (spełniające złoty standard) w którym udowodniono, że przyjmowanie preparatu łączonego, zawierającego w składzie miłorząb japoński oraz bakopę drobnolistną w żaden sposób nie poprawił wyników osób badanych [18]. Działają tylko wtedy, gdy są podawane osobno.

Podobnie sytuacja wygląda z ashwagandhą i różeńcem górskim. W dużym skrócie: są to zioła o przeciwstawnym działaniu i przyjmowanie ich jednocześnie mija się z celem. 

Dlatego najlepiej zdecydować się na jedno wybrane zioło i stosować je przynajmniej przez dłuższy czas. 

Poniżej tabela podsumowująca informacje zawarte w artykule, z uwzględnieniem tego, u kogo ma szansę sprawdzić się dana roślina.  

co?

dla kogo?

dla kogo nie?

stosowanie

Różeniec górski

dla studentów, dla osób w średnim wieku

 

stała suplementacja lub okazjonalnie (np. przed egzaminem lub ważnym spotkaniem); wiele osób dostrzega synergię z kawą

Miłorząb japoński 

dla osób w średnim wieku i starszych

osoby młode i poniżej 50. roku życia

stała suplementacja, pierwsze efekty po 6 tygodniach stosowania

Gotu kola

dla osób w każdym wieku

 

stała suplementacja, pierwsze efekty po około miesiącu stosowania

Bakopa drobnolistna

dla osób w każdym wieku

 

stała suplementacja, efekty pojawiają się po około 12 tygodniach stosowania

Ashwagandha

dla osób w każdym wieku, szczególnie: zestresowanych, mających mętlik w głowie lub nawał obowiązków,osób chorujących na Hashimoto 

osoby uczulone na rośliny psiankowate 

stała suplementacja, efekty pojawiają się w ciągu 3 tygodni 

Soplówka jeżowata

dla osób w każdym wieku

ostrożnie w przypadku mężczyzn oraz osób mających problemy z libido

suplementacja stała lub okazjonalna

Źródła (kliknij, aby rozwinąć)

[1] Ishaque S, Shamseer L, Bukutu C, Vohra S. Rhodiola rosea for physical and mental fatigue: a systematic review. BMC Complement Altern Med. 2012;12:70. Published 2012 May 29. doi:10.1186/1472-6882-12-70

[2] Spasov AA, Wikman GK, Mandrikov VB, Mironova IA, Neumoin VV. A double-blind, placebo-controlled pilot study of the stimulating and adaptogenic effect of Rhodiola rosea SHR-5 extract on the fatigue of students caused by stress during an examination period with a repeated low-dose regimen. Phytomedicine. 2000 Apr;7(2):85-9. doi: 10.1016/S0944-7113(00)80078-1. PMID: 10839209.

[3] Krieglstein J, Beck T, Seibert A. Influence of an extract of Ginkgo biloba on cerebral blood flow and metabolism. Life Sci. 1986 Dec 15;39(24):2327-34. doi: 10.1016/0024-3205(86)90663-6. PMID: 3796196.

[4] Mix JA, Crews WD Jr. A double-blind, placebo-controlled, randomized trial of Ginkgo biloba extract EGb 761 in a sample of cognitively intact older adults: neuropsychological findings. Hum Psychopharmacol. 2002 Aug;17(6):267-77. doi: 10.1002/hup.412. PMID: 12404671.

[5] Mix JA, Crews WD Jr. An examination of the efficacy of Ginkgo biloba extract EGb761 on the neuropsychologic functioning of cognitively intact older adults. J Altern Complement Med. 2000 Jun;6(3):219-29. doi: 10.1089/acm.2000.6.219. PMID: 10890330.

[6] Sadowska-Krępa E, Kłapcińska B, Pokora I, Domaszewski P, Kempa K, Podgórski T. Effects of Six-Week Ginkgo biloba Supplementation on Aerobic Performance, Blood Pro/Antioxidant Balance, and Serum Brain-Derived Neurotrophic Factor in Physically Active Men. Nutrients. 2017;9(8):803. Published 2017 Jul 26. doi:10.3390/nu9080803

[7] Zuo W, Yan F, Zhang B, Li J, Mei D. Advances in the Studies of Ginkgo Biloba Leaves Extract on Aging-Related Diseases. Aging Dis. 2017;8(6):812-826. Published 2017 Dec 1. doi:10.14336/AD.2017.0615

[8] Gregory J, Vengalasetti YV, Bredesen DE, Rao RV. Neuroprotective Herbs for the Management of Alzheimer’s Disease. Biomolecules. 2021;11(4):543. Published 2021 Apr 8. doi:10.3390/biom11040543

[9] Sari DCR, Arfian N, Tranggono U, Setyaningsih WAW, Romi MM, Emoto N. Centella asiatica (Gotu kola) ethanol extract up-regulates hippocampal brain-derived neurotrophic factor (BDNF), tyrosine kinase B (TrkB) and extracellular signal-regulated protein kinase 1/2 (ERK1/2) signaling in chronic electrical stress model in rats. Iran J Basic Med Sci. 2019;22(10):1218-1224. doi:10.22038/ijbms.2019.29012.7002

[10] McPhee GM, Downey LA, Wesnes KA, Stough C. The Neurocognitive Effects of Bacopa monnieri and Cognitive Training on Markers of Brain Microstructure in Healthy Older Adults. Front Aging Neurosci. 2021;13:638109. Published 2021 Feb 22. doi:10.3389/fnagi.2021.638109

[11] Łojewski M, Muszyńska B, Sułkowska-Ziaja K, Bacopa monnier L. Pennel – roślina o wielokierunkowym działaniu leczniczym, Postępy fitoterapii 2/2014, s. 84-89

[12] Stough C, Downey LA, Lloyd J, Silber B, Redman S, Hutchison C, Wesnes K, Nathan PJ. Examining the nootropic effects of a special extract of Bacopa monniera on human cognitive functioning: 90 day double-blind placebo-controlled randomized trial. Phytother Res. 2008 Dec;22(12):1629-34. doi: 10.1002/ptr.2537. PMID: 18683852.

[13] Gregory J, Vengalasetti YV, Bredesen DE, Rao RV. Neuroprotective Herbs for the Management of Alzheimer’s Disease. Biomolecules. 2021;11(4):543. Published 2021 Apr 8. doi:10.3390/biom11040543

[14] Choudhary D, Bhattacharyya S, Bose S. Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera (L.) Dunal) Root Extract in Improving Memory and Cognitive Functions. J Diet Suppl. 2017 Nov 2;14(6):599-612. doi: 10.1080/19390211.2017.1284970. Epub 2017 Feb 21. PMID: 28471731.

[15] Lai PL, Naidu M, Sabaratnam V, Wong KH, David RP, Kuppusamy UR, Abdullah N, Malek SN. Neurotrophic properties of the Lion’s mane medicinal mushroom, Hericium erinaceus (Higher Basidiomycetes) from Malaysia. Int J Med Mushrooms. 2013;15(6):539-54. doi: 10.1615/intjmedmushr.v15.i6.30. PMID: 24266378.

[16] Mori K, Obara Y, Moriya T, Inatomi S, Nakahata N. Effects of Hericium erinaceus on amyloid β(25-35) peptide-induced learning and memory deficits in mice. Biomed Res. 2011 Feb;32(1):67-72. doi: 10.2220/biomedres.32.67. PMID: 21383512.

[17] Ratto D, Corana F, Mannucci B, et al. Hericium erinaceus Improves Recognition Memory and Induces Hippocampal and Cerebellar Neurogenesis in Frail Mice during Aging. Nutrients. 2019;11(4):715. Published 2019 Mar 27. doi:10.3390/nu11040715

[18] Nathan PJ, Tanner S, Lloyd J, Harrison B, Curran L, Oliver C, Stough C. Effects of a combined extract of Ginkgo biloba and Bacopa monniera on cognitive function in healthy humans. Hum Psychopharmacol. 2004 Mar;19(2):91-6. doi: 10.1002/hup.544. PMID: 14994318.

Powyższa treść nie stanowi porady o charakterze medycznym w rozumieniu powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

Czy wiesz, że...

Naprawdę lubię korespondować ze znajomymi i przyjaciółmi. Przesyłam mnóstwo dodatkowych, niepublikowanych nigdzie informacji, ciekawostek, studium przypadków, przemyśleń i obserwacji drogą mailową do najbardziej zainteresowanych czytelników bloga. Zapraszam do wspólnej korespondencji.

Podziel się wiedzą.

 Jesteś specjalistą i posiadasz doświadczenie w naturoterapii, zielarstwie lub dietetyce?
Możesz pisać dla Naturalnej Wiedzy.

0 0 głosy
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Dołącz do Naturalnego Kręgu.

Dołącz tylko wtedy, jeżeli jesteś gotowa/y na dużą dawkę przemyśleń z mojej strony i liczną korespondencję.
Krąg ten traktuję bardzo personalnie, jest to rodzaj pamiętnika dla przyjaciół.